18 Rgp Kaip išsirinkti mikrofoną?
Šiais laikais mikrofonus sutiksime visur – juos turi kiekvienas telefonas ir beveik visos belaidės ausinės. Tačiau, norint išgauti profesionalų ir kokybišką garsą yra būtinas atskiras konkrečiam tikslui pritaikytas mikrofonas. Šiame straipsnyje bus aptarta kaip jį išsirinkti ir nepasiklysti tarp daugumos skirtingų galimybių.
Koks naudojimo tikslas?
Prieš renkantis mikrofoną, reiktų žinoti kokiu tikslu jį naudosite. Vienokio tipo mikrofonas bus skirtas tyliems, detaliems studijiniams įrašams – kitokio – koncertams arba naudojimui su garsiais garso šaltiniais.
Studijiniams vokalams – dažniausiai naudojami plačios diafragmos kondensatoriniai mikrofonai
Instrumentų įrašams – garsiems instrumentams naudojami dinaminiai mikrofonai
Visiems atvejams – universalus, tiek studijoje, tiek koncertuose naudojamas mikrofonas bus Shure SM57
Mikrofonų rūšys
Yra trys mikrofonų rūšys, tačiau didžiąją dalį paklausos sudaro dvi rūšys – dinaminiai ir kondensatoriniai mikrofonai. Šios rūšys nusako principą, kuriuo veikia mikrofonas. Yra ir trečioji mikrofonų rūšis – riboninės diafragmos mikrofonai, tačiau juos dažniausiai perka žmonės įsigyjantys ne pirmąjį mikrofoną.
Dinaminiai
Šie mikrofonai yra puikūs situacijose, kur yra didelis aplinkinis triukšmas. Tokius mikrofonus dažnai matysite koncertų vedėjų, dainininkų ir kitų atlikėjų rankose. Jie yra mažiau jautrūs smūgiams ir atlaiko dideles garso slėgio apkrovas. Pats populiariausias tokio tipo mikrofonas yra Shure SM57
Kondensatoriniai
Šie mikrofonai dažniausiai yra naudojami įrašų studijose – plati diafragma leidžia detaliai ir aiškiai atkurti vokalo garsą. Tam tikrose situacijose, jie naudojami ir koncertų įgarsinimuose – siauros diafragmos kondensatoriniai mikrofonai naudojami norint įrašyti chorą, pianiną, akustinius styginius instrumentus ar perkusiją.
Pats populiariausias šio tipo mikrofonas yra Rode NT1-A
Mikrofonų kryptingumas
Tarpusavyje mikrofonai skiriasi ir kryptingumu. Kryptingumas nusako mikrofono veikimo lauką – t.y. Ar garsas į jį patenka iš visų krypčių, ar tik iš pusės, į kurią yra atsukta kapsulės jautrioji dalis.
Omnikardioidė – kryptis, tinkama įrašinėti garso šaltinį, kartu įrašant ir pabrėžiant aplinkos garsą (pvz. bažnyčią). Šis tipas taip pat leidžia įrašyti labai detalų garsą, nesukuriant artumo efekto.
Kardiodė – kryptis, tinkama įrašinėti garso šaltinį, minimizuojant aplinkos garsus. Tokie mikrofonai tinka tiek namų studijoms, tiek gyvo įgarsinimo situacijose, kuomet aplinka nėra kontroliuojama.
Patarimai
Akustikai mažai jautrūs mikrofonai
Dažno žmogaus namuose šiais laikai vyrauja skandinaviškas ir minimalus interjeras – akustiškai blogiausias variantas. Didelės erdvės ir kieti paviršiai itin išryškina aidą ir nepadeda profesionaliam skambesiui. Tačiau, pasirinkus dinaminius mikrofonus, šio efekto galima išvengti. Vienas populiariausių modelių tam būtų Shure SM7b. Taip pat norint išvengti aido ir pagerinti garso kokybę galima naudoti akustinių atspindžių filtrą.
Akustiškai susitvarkyti kambarį
Kiekvienas garso inžinierius pasakys, jog studijiniams monitoriams reiktų išleisti tiek pat pinigų, kiek kambario akustikos tvarkymui. Visiškai tas pats galioja ir mikrofonui – geriausias mikrofonas blogoje akustikoje neskambės taip gerai, kaip vidutinis ar pigesnis mikrofonas sutvarkytoje akustikoje. Tačiau, suprantama, kad į sienas prigręžti akustinių plokščių ir skydų gali ne kiekvienas – jei kambarys yra nuomojamas, arba šis pomėgis naujas – reikia paprastesnių sprendimų.
Gera žinia ta, kad pagerinti akustiką galima su kasdienybėje esančiais daiktais – jei garsinate prie stalo, aplinkui mikrofoną galite prisidėti pagalvių ar audeklų – mikrofonas neužfiksuos aidesio, nes pagalvės ir minkšti paviršiai jį sugers. Tokiu būdu rezultate turėsite švaresnį garsą.
USB ir XLR mikrofonai
Pastaruoju metu vis labiau populiarėja USB mikrofonai – jiems nereikia atskiros garso plokštės ir pradėti naudotis yra žymiai paprasčiau. Vienas iš geriausių kainos ir kokybės santykiu modelių yra AT2020 USB+ mikrofonas.
Tačiau reikėtų paminėti, kad atskira garso plokštė ir XLR mikrofonas suteiks žymiai daugiau galimybių vėliau norint atsinaujinti mikrofoną.
Išvados
Pirmojo mikrofono pirkimas gali atrodyti kaip sudėtingas procesas, tačiau žinant savuosius tikslus ir turimą biudžetą, galima nesunkiai išsirinkti sau tinkantį variantą.