Kaip įsirašyti tinklalaidę (angl. podkastas)?

mikrofonas-podkastui

Kaip įsirašyti tinklalaidę (angl. podkastas)?

Daugelis, kurie klausėsi tinklalaidžių (angl. podcast ) turbūt ne kartą esate pagalvoję – taip galėčiau ir aš. Ir tikrai, sutiksiu – jūs galite. Šiame straipsnyje apžvelgsime visus etapus, norint pradėti jau šiandien įsirašinėti podkastą.

Laikai, kuomet įrašų studijos buvo brangios ir prieinamos tik saujelei išrinktųjų, baigėsi. Kompiuteriai per paskutinius dešimtmečius padarė revoliuciją įrašų technologijose ir dabar daryti įrašus gali praktiškai bet kas, kas turi kompiuterį. Kaip tai galima pradėti daryti, aptarsime žemiau.


Reikalingos sąlygos

Tinkamos sąlygos įrašinėjant yra lygiai taip pat svarbu, kaip technika. Beveik visiems įrašams reikalingos tos pačios sąlygos – patalpa turi būti tyli ir neturėti aido. Tylesnę vietą mes visi nesunkiai rasime, tereikia uždaryti visus langus, duris ir išjungti ventiliatorius.

Su neaidžia patalpa gali tekti daugiau pasistengti. Bet tam puikiausiai tiks ir kambarys, turintis daugiau baldų – taip, kilimai ant sienos irgi gelbėja. Jei norite dar labiau suvaldyti aidą – užblokuokite visus kietus paviršius, esančius prie mikrofono – tam galite pasitelkti pagalves ar kitus minkštus daiktus. Efektą pajausite iš karto.

TECHNIKA

Mikrofonas – yra pats svarbiausias ir daugiausiai garso kokybę lemiantis įrenginys įrašinėjant kokybišką garsą. Jų yra įvairiausi, tačiau podkast’inimui labiausiai tinka plačios diafragmos kondensatoriniai mikrofonai. 

Antrasis variantas – kardioidiniai dinaminiai mikrofonai – jie neperteiks visų vokalo detalių, tačiau mažins aplinkinį triukšmą ir aidą. Mikrofonų kategorijoje yra du pasirinkimai – naudoti USB mikrofonus arba XLR.

Pradedantiesiems tiks ir USB mikrofonai, tačiau jei užsiiminėjate muzika ar norite įrašyti garsą kokybiškiau – rinkitės XLR mikrofonus. Tik iš karto įspėju, kad juos galėsite naudoti tik su garso plokšte, ji būtina norint dirbti profesionaliai su garsu.

Garso plokštė (nebūtina) – tai įrenginys, kuris leidžia jums prisijungti bet kokį mikrofoną, signalą paduoti į studijinius monitorius ar ausines ir užtikrinti kokybišką skaitmeninio-analoginio signalo konvertavimą. Garso plokštė yra teisingas pasirinkimas profesionalams. 

Garso redagavimo programa – keletas rekomendacijų

Audacity (nemokama) – viena populiariausių programų, leidžiančių paprastai įrašyti ir apdirbti garsą.
Reaper (nemokama) – galinga ir bene efektyviausiai resursus naudojanti garso apdorojimo programa. Winamp kūrėjų darbas.
Adobe Audition (mokama) – variantas, naudojusiems Adobe Premiere. Ji labiausiai tiks žmonėms, jau dirbusiais su kitais Adobe produktais, nes išsidėstymas, efektų uždėjimas ir kontrolė bus panaši. 

Akustinės medžiagos (nebūtina) – kiekvienas profesionalus balso aktorius balso įrašymui turi atskirą patalpą. Ji yra reikalinga tam, kad garsas būtų izoliuotas nuo aplinkos, kuri yra triukšminga ir dažnai – blogos akustikos. Akustiką gerina visi minkšti daiktai – sofa, fotelis, kilimas ant stalo, medis taip pat sugeria dalį garso.

Tačiau nesunkiai galite nusipirkti profesionalios akustinės medžiagos iš muzikos prekių parduotuvės. Bent poros lakštų tikrai užteks, kainuos apie dvi dešimtis eurų.

Kompiuteris – bet koks Windows arba Mac kompiuteris įrašinėjimui tiks. Būtų idealu, jog kompiuteris nestovėtų arti mikrofono. Jei naudojate nešiojamąjį kompiuterį – pasistenkite nukreipti procesoriaus aušinimo pusę nuo mikrofono. 

Ausinės (nebūtina) – ausinės leis jums aiškiai save girdėti. Taip pat, jeigu neturima gerų akustinių sąlygų, ausinės leidžia gana tiksliai atlikti suvedimus, išvengiant blogos akustinės erdvės artefaktų.

Ir visgi, jei nuspręsite, kad įgarsinimas jums yra per sudėtingas procesas – galite pasinaudoti įrašų studijų paslaugomis. Jos parinks tinkamus balsus, užtikrins įrašo kokybę ir garantuos puikų rezultatą.