10 Vas Audiogidai 2022 – Nauda, Privalumai ir Trūkumai
Audiogidas – įgarsinimas, klausomas per nešiojamąjį prietaisą lankytinuose objektuose – muziejuose, meno galerijose ar įvairiose miesto vietose. Audiogidai dar gali būti naudojami savarankiškoms ekskursijoms lauke arba dalyje maršruto. Šalia įgarsinto balso taip pat gali skambėti muzikinis takelis ar garso efektai, praturtinantys istoriją.
Audiogidai dažnai yra įgarsinami skirtingomis kalbomis. Lankytojams pateikiami per nešiojamąjį prietaisą – “raciją” arba mobilųjį telefoną. Įprastai jie yra išnuomojami už papildomą kainą arba įtraukiami į perkamo bilieto kainą. Vis daugiau įstaigų ir organizacijų įdiegiant audiogidus, kyla natūralus klausimas: kas jie yra ir kaip geriausiai įgyvendinti juos?
Šiame straipsnyje panagrinėsime įvairių audiogidų privalumus ir trūkumus.
Išmanusis telefonas ar atskiras įrenginys?
Prieš 10 metų ir daugiau Lietuvoje pradėjus muziejams įsirenginėti pirmuosius audiogidus egzistavo tik vienas sprendimas – įsigyti specialią techniką, kuri iš esmės yra muzikos grotuvas su mygtukais. Šiais laikais vis daugiau muziejų, galerijų ir kitų lankomų vietų renkasi žymiai lengvesnį, paprastesnį ir pigesnį sprendimą – audiogidą pačių žmonių asmeniniuose telefonuose.
Tai visiškai suprantama ir logiška. Prieš 10 metų retas žmogus turėdavo telefoną ir mobilųjį internetą jame. Šiandien beveik kiekvienas turi išmanųjį telefoną, greitą internetą ir pastaruoju metu itin paplitusias bevieles ausines. Todėl išmanusis telefonas gali pakeisti ne tik žadintuvą, kalendorių, žemėlapius, skaičiuotuvą, bet ir praeityje naudotą audiogidą.
Taip pat, COVID-19 pandemijos metu daugelis mūsų kardinaliai pakeitė požiūrį į viešose vietose bendrai naudojamus daiktus – parduotuvėse žmonės mieliau renkasi pasiimti savo krepšį, nei imti išduodamą bendrą prie įėjimo. Tas pats galioja ir audiogidams – žmonės nenori mokėti papildomai už įrenginius, kuomet kiekvienas mūsų šiais laikais turime superkompiuterį kišenėje.
Be to, atskiri įrenginiai, vadinamosios racijos, nėra pigios, juos reikia pirkti didesniais kiekiais (10vnt.) bei su pakrovimu įrenginiu. Visa tai gali kainuoti daugiau nei pusę viso projekto biudžeto. Taip pat šie įrenginiai genda, į juos patalpinti naujus įrašus nėra paprasta ir dažnai už juos yra imamas papildomas mokestis, kurio lankytojai mokėti nenori. Žinoma, kita vertus, jie yra paprastesni naudoti vyresnio amžiaus žmonėms ir jiems nereikalingas internetas.
Vis dėlto, greitas internetas dengia beveik visą Lietuvą, o vietose kur jis yra lėtesnis, galima naudoti šiek tiek mažesnės kokybės įrašus, kurių dydis bus žymiai mažesnis. Kitoje straipsnio dalyje aptarsime ir parodysime kaip atrodo toks sprendimas mobiliajame telefone.
Žemiau pateikiamos lentelės su kiekvieno iš šių įrenginių privalumais ir trūkumais.
Mobilusis telefonas
„Racija”
Kaip atrodo audiogidas mobiliajame telefone?
Ankstesniame dešimtmetyje visuomenėje ir apskritai labai paplito mobiliosios programėlės. Jas lengvai galima buvo atsisiųsti ir įdiegti papildomų funkcionalumų telefone. Tačiau šiandien vis labiau populiarėja internetiniai puslapiai, suteikiantys tas pačias funkcijas. Elektroninis paštas “Gmail”, socialinis tinklas “Facebook”, dokumentų redagavimo programos “Google Docs” ir “Google Sheets” yra puikūs to pavyzdžiai. Ne išimtis ir audiogidai.
Audiogidas internetiniame puslapyje atsidaro nuskenavus QR kodą arba įvedus į naršyklę puslapio adresą. Atidarytame puslapyje rodomas muziejaus audiogido titulinis puslapis ir eksponatų numeriai. Žmogus pereidamas prie eksponatų pažymėtų skirtingais numeriais, spaudžia dešinėje apačioje esantį sekantį numerį ir gali pasiklausyti kito eksponato.
Dažnai sulaukiamas komentaras, jog QR kodai yra atgyvena. Tačiau tai nėra tiesa, atvirkščiai – jų naudojimas pasaulyje sparčiai plinta, ypač Kinijoje. Per visuotinę pandemiją Lietuvoje jie irgi paplito – galimybių pasai, taip pat paspirtukų nuoma irgi veikia su QR kodu. Vis daugiau naudojimo ir pritaikymo būdų matysime ir ateityje.
Išvados
Apibendrinant, audiogidas yra puikus būdas papildyti ir praturtinti jau esamą turinį. Naujos technologijos leidžia įgyvendinti jam reikalingus techninius sprendimus dar greičiau, pigiau ir kokybiškiau, nei buvo galima prieš tai.
Įrašų Studija “AudioLab” daug metų dirbanti su audiogidais yra sukūrusi ir dirbusi prie audiogidų – Lietuvos Etnokosmologijos muziejuje, Vilniaus muziejuje, Panevėžio Muziejuje ir kituose. Susisiekime.